Najlepsze wtyczki do Chrome według ekspertów TDSOFT

Dzisiaj chcielibyśmy przedstawić wam zestawienie naszych ulubionych wtyczek do Chrome. Dlaczego wtyczki? Bo działając z przeglądarkami mogą ułatwić nam życie w wielu aspektach. Istnieje wiele rodzajów wtyczek, między innymi takie, dedykowane developerom. Ich użyteczność potrafi ułatwić życie niejednemu programiście.

Zapytaliśmy naszych pracowników jakich wtyczek używają i dlaczego przydają im się w pracy. Wybraliśmy 6 z nich i tak prezentuje się ich zestawienie:

Jaka wtyczka jest najlepsza dla developera? To trudne pytanie, z jednej strony może ktoś zarzucić „wtyczki są dla słabych” a z drugiej strony „więcyj wtyczek, więcyj”. Dla mnie wtyczki są uzupełnieniem mojego flow pracy i jeżeli coś mogę zrobić szybciej i efektywniej za jej pomocą to witam ją serdecznie na pokładzie mojej przeglądarki. Moją ulubioną i najczęściej używaną wtyczką jest WhatFont (https://chrome.google.com/webstore/detail/whatfont/jabopobgcpjmedljpbcaablpmlmfcogm) jeżeli potrzebuję sprawdzić szybko info na temat fontu. Oczywiście są inne wtyczki które również używam ale o tym kiedy indziej.
Paweł Sawczuk
Full Stack Developer

Jedną z moich ulubionych wtyczek w pracy jest “Full Page Screen Capture”. Po kliknięciu skanuje ona aktualną stronę internetową i tworzy z niej jeden plik PNG lub PDF. Jest to niezwykle przydatne do szybkiego zrzutu ekranu szczególnie przy dłuższych landing page’ach. Ułatwia mi to pracę przy pokazywaniu klientom naniesionych zmian. Mała, darmowa wtyczka, a cieszy.
https://chrome.google.com/webstore/detail/full-page-screen-capture/fdpohaocaechififmbbbbbknoalclacl?hl=en
Tomasz Frączak
Project Manager

PerfectPixel to narzędzie dla tych, którym zależy na tworzeniu projektów pixel perfect, czyli dokładnych co do jednego piksela. Pozwala ona wybrać konkretną grafikę i umieścić ją w wybranym miejscu na stronie jako tło przedstawiające docelowy projekt. Dzięki temu można dopracować kod, aby zgadzał się z projektem graficznym. Wtyczka oferuje warstwę przezroczystości, pozycjonowanie elementów i skalowanie.
https://chrome.google.com/webstore/detail/perfectpixel-by-welldonec/dkaagdgjmgdmbnecmcefdhjekcoceebi

JSON Formatter to format wymiany danych komputerowych. Jest jednym z nieformalnych sposobów przekazywania danych do aplikacji opartych o AJAX. Dana wtyczka w realnym czasie parsuje, składa w drzewo JSON, podświetla składnię, zostawia klikalne adresy URL. Dzięki czemu odczyt ich robi się naprawdę łatwy. Działa na wszystkich stronach z JSONami jak i na lokalnych plikach.
https://chrome.google.com/webstore/detail/json-formatter/bcjindcccaagfpapjjmafapmmgkkhgoa

Rozszerzenia NIM (Node Inspector Manager) do automatycznego debugowania Node.jsNIM znacznie ułatwia debugowania kodu napisanego w Node.js, bo automatycznie wykrywa adres URL generowany podczas uruchamiania node (lokalnie lub zdalnie). Później automatycznie otwiera i zamyka narzędzia Chrome DevTools na karcie lub oknie (wystarczy dla tego przełączyć ustawienie Manual / Auto), a następnie można rozpocząć sesję debugowania.
https://chrome.google.com/webstore/detail/nodejs-v8-inspector-manag/gnhhdgbaldcilmgcpfddgdbkhjohddkj?hl=ru
Tetiana Brzezińska
Front-end Developer

Dla mnie najważniejsza jest zdecydowanie JSONView. https://chrome.google.com/webstore/detail/jsonview/chklaanhfefbnpoihckbnefhakgolnmc?hl=en
Jest ona niezbędna, aby przeglądać pliki json, bo ta wtyczka je formatuje. Pracuje z takimi plikami non stop i bez tego, byłoby to dla mnie wielkim bólem.
Adrian Celczyński
JavaScript Developer

Stylus to narzędzie pozwalające na zaaplikowanie własnych stylów do dowolnej strony internetowej. Każdy wie że programiści to kreatury nocy. Używamy ciemnych styli, przyciemniamy światła przy pracy i jeżeli masz edytor używający ciemnego motywu, przełączenie się na jasną stronę internetową może być nieprzyjemne. https://chrome.google.com/webstore/detail/stylus/clngdbkpkpeebahjckkjfobafhncgmne?hl=en-GB
Krzysztof Krzeszewski
Full Stack Web Developer

Jak sami widzicie, wtyczki są bardzo przydatne. Pamiętajmy jednak, jak dużo możliwości daje nam sama przeglądarka. Debugowanie kodu, formatowanie kodu, analiza zapytań dla stron, audyty performance’u oraz audyty nowoczesności strony/seo przez lightroom. Mimo to, możliwości Chrome można powiększyć, stosując właśnie wtyczki i rozszerzenia.